بررسی تاریخ عکاسی ایران

بررسی تاریخ عکاسی ایران -
Bottom

مقالات فارسی

لطفا درخواست خود را برای دریافت مقالات به  یکی از ایمیل های زیر اعلام نمایید . 

mtarighi@gmail.com

nasrin_torabi_pho@yahoo.com

 

۱- مقاله عکاسی زیارتی         نسرین ترابی  

چکیده مقاله 

عکاسی زیارتی به عنوان مردمی ترین ژانر عکاسی در زیر مجموعه عکاسی فوری قرار دارد . این نوع عکاسی در مشهد ، قم و کربلا دیده شده است .مقاله زیر در ارتباط بانحوه حضور، دلایل شکل گیری و رشد و ویژگیهای عکاسی زیارتی با توجه به آنچه در تحقیقات میدانی در اطراف حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) در مشهد طی سالهای ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۵ انجام شده به رشته تحریر در آمده است 

۲- مقاله عکاسی قرن بیستم     نسرین ترابی   

چکیده مقاله دانلود 

" فلات ایران بشکل مثلث برجسته ای بین دو فرو رفتگی خلیج فارس در جنوب و دریای خزر در شمال قرار دارد . این سرزمین مانند پلی بین آسیای مرکزی و غربی تشکیل دماغه ای می دهد که جلگه های  وسیع داخل آسیا را به سرزمین های مرتفع آسیای صغیر و اروپا مربوط می سازد . نقش تاریخی و عظیمی که ایران در طی هزاران سال تاریخ بشر ایفا کرده مرهون همین وضع خاص جغرافیایی است ." ر. گیرشمن –کتاب ایران ۱۹۵۴ ( بویسن.۱۳۴۳:۱۲)

تغییر، در  گذر ایام،  اجبار است نه اختیار و ضرورت تغییر، ارتباط و راه های خوب  است که نیاز به سرعت در جابجایی  را برآورده می سازد . ایران در مسیر غرب  به شرق با همه ی جاذبه های خاص خود، پس از اختراع عکاسی ، مورد توجه دوربین های بسیاری قرار گرفته گاه آثار و بناهای تاریخی، گاه طبیعت شگفت آور و گاه مردم، عامه ی مردم ... مردم این ساکنان دیرپای هر بوم و بر، درگیر موضوع نان و عاطفه و کمی عشق . آن ها که  حافظان راستین و بی شیله پیله  و بی چشم داشت این بوم و نقشه اند ؛تنها برای لقمه نانی، سقفی و  لبخندی.

 یکی از مواردی که جلوه های تصویری ایران را ثبت و مانا کرده است حضور خارجیان متخصص برای ایجاد راه های ارتباطی در ایران بوده است . و مهندسین دانمارکی از جمله ی آن ها هستند. نگاه کنجکاو آنها در کنار مستند سازی پروژه هایی که داشتند عکس های مناظر و ابنیه ی باستانی و مردم در این جا و آنجا را سبب شد.

۳- مقاله کارت پستال به مثابه رسانه ملی در عهد قاجار     مژگان طریقی 

چکیده مقاله

تاریخ ایران دورانی مملو از رویداد و حادثه داشته است به خصوص در دوران قاجار که همزمان با اختراع و اکتشاف در اروپا همراه بوده ، در ایران وقایع مهم سیاسی و اجتماعی مشروطه ، در تمام رشته های هنری ،ادبی جایگاه خاصی داشته و مورد توجه و اهمیت قرار گرفته است . با ورود عکاسی در اواخر دوره محمد شاه قاجار به ایران این رویداد یک تولد برای فرهنگ و هنر ایرانیان محسوب می شد . و این امر بارها مورد بررسی و تحقیق و پژوهش قرار گرفته است . در این میان بعد از پیشرفت عکاسی در ایران و چاپ اولین کارت پستال ها در سال ۱۸۶۹ در اطریش و فرانسه ، از سال ۱۸۷۷تهیه کارت پستال در ایران بصورت محدود و خصوصی آغاز شد .

۴- فصلنامه علمی -هنری -تخصصی نقد عکس چشمک - این شماره تاریخ عکاسی

 

 ۵- مشکلات  ساماندهی در آرشیو های عکس-     نسرین ترابی

چکیده مقاله 

در موزه ها، بایگانی ها و کتابخانه ها، میلیون ها عکس پیدا می شود. این عکس ها شامل صحنه هایی از  زندگی از ابتدای اختراع عکاسی  تا امروز هستند. در ایران، تقریباً صد و هفتاد سال است عکس گرفته می شود و امروزه آرشیوهای غنی، بزرگ و متعددی از عکس، در کشور وجود دارد. با توجه به حضور صد و شصت و پنج ساله عکاسی در ایران، گنجینه های ملی عکس های تاریخی کشور، در چه شرایطی است؟ کجا نگاهداری می شود؟ چگونه  ساماندهی شده و اطلاعات ثبت شده تا چه حد نیاز کاربران آن را برآورده می سازد؟ نحوه دسترسی به این تصاویر چگونه است؟ و در نهایت، برای نسل های آینده چه بر جا می گذاریم؟ عکس های تاریخی  به عنوان اسناد دیداری ملی و میراث فرهنگی ما باید به بهترین شیوه نگهداری شوند و این نگهداری با در نظر داشتن اینکه عکس، ماده ای  خراب شدنی است؛ باید صورت گیرد، حفظ هر قطعه عکس به عنوان شیئی تاریخی و حفظ اطلاعات موجود در آن. عکس های تاریخی به عنوان  تاریخ دیداری ما، برای ارائه به محققان علوم اجتماعی، تاریخ نگاران، هنرمندان و علاقه مندان به آن در رشته های مختلف و همچنین نسل های آینده اهمیت دارد.  نبود مرکزی ملی برای ایجاد استاندارد های مناسب در بایگانی ها، باعث ایجاد مشکلاتی در فعالیت های مربوط به سامان بخشی شده  که نیاز به بررسی و تدقیق دارد. مقاله پیش رو، به بررسی مهمترین مسائل مطرح در نگهداری عکس و با نگاهی کوتاه به یک بایگانی تقریباً موفق، تلاش در رسیدن به  شیوه ای برای دستیابی به راهی بهتر در زمینۀ حفاظت  بایگانی های عکس می پردازد .

۶- فهرست کتب منتشر شده عکاسی تا سال ۱۳۹۲      حسین چنعانی  

 

۷-خودمداری و بیگانه گرایی از خلال کارت پستال        دکتر ناصر فکوهی  

 

۸- برگرفته از فیلم مستند خاطرات روی شیشه کاری از  مهرداد زاهدیان

 

۹- روش شناسی تحقیقات تاریخ عکاسی در ایران        نسرین ترابی    

چکیده مقاله 

طی سال های اخیر بررسی هایی پیرامون تاریخ عکاسی  توسط پژوهشگران انجام گرفته ، که طی آن   نه تنها مجموعه عکس های مهجور مانده بسیاری در نقاط مختلف  پیدا شده ، بلکه  اطلاعاتی از نحوه شکل گیری عکاسی ، زندگی عکاسان قدیمی ، شیوه های عکسبرداری ، نو آوری و خلاقیت در کار عکاسان و اسناد و مدارک مربوط به عکاسی و... بدست آمده است .  بخشی ازنتا یج این مطالعات  در  تعدادی رساله دانشجویی و حدود پنجاه عنوان کتاب  ،   به رشته تحریر در آمده است  . همچنین ،   طی این  سالها  ، چند  مرکز دولتی و خصوصی دارای عکس های قدیمی  ، دست به کار ساماندهی و ارائه گنجینه تصاویر خود زده اند . نگارنده روشی را که  طی چهار پژوهش درارتباط با تاریخ پیدایش عکاسی ، در مشهد ، اراک ، خمین وگلپایگان ؛ طی سال های ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۵ شمسی از آن بهره برده،   به عنوان روش  پیشنهادی در  تحقیقات تاریخ عکاسی ،  برای بازیابی اطلاعات و عکس ها در تحقیقات منطقه ای بیان داشته است ، همچنین به دلیل اهمیت آشنایی با آرشیو های عکس موجود در کشور، به معرفی کوتاه تعدادی از آن ها می پردازد.

۱۰- یک عکس با دو چاپ - نسرین ترابی  دانلود